Genel

Sorumlu Pil Kullanımı

Doğru pil bakımı ve kullanımı için ipuçları

  • Her zaman cihaz üreticisi tarafından belirtilen doğru boyut ve türdeki pilleri kullanın.
  • Her pil değiştirdiğinizde pillerin temas yüzeylerini ve pil bölmelerindeki temas noktalarını temiz bir silgi veya bezle silerek temiz tutun.
  • Aylar boyu kullanılmayacak veya şebeke (AC) akımıyla beslenen cihazlardaki pilleri çıkartın.
  • Pilleri cihaza + (artı) ve – (eksi) uçları doğru hizalanacak şekilde, düzgün yerleştirdiğinizden emin olun. DİKKAT: Üçten fazla pil kullanan bazı cihazlar, pillerden biri yanlış yerleştirilse dahi düzgün çalışıyor gibi görünebilir.
  • Aşırı sıcaklık pil performansını azaltır. Pilleri, kuru bir yerde, normal oda sıcaklığında saklayın. Duracell pilleri buzdolabına koymayın; bu daha uzun dayanmalarını sağlamaz; ayrıca, pilli cihazları çok sıcak yerlere koymaktan kaçının.
  • Pilin üzerinde açıkça “şarj edilebilir” ifadesi yoksa şarj etmeye çalışmayın. o bitmiş piller ve aşırı sıcağa maruz kalan piller akabilir. Pilin dışında bir kristal yapı oluşmaya başlayabilir.

Farklı Kimyalara Sahip Pilleri Geri Dönüştürmek

Şarj edilebilir lityum, lityum iyon ve çinko hava piller geri dönüştürülmelidir. AA ve AAA gibi “geleneksel” şarj edilebilir pillere ek olarak, kamera, cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve elektrikli alet takımları gibi cihazlarda bulunan şarj edilebilir piller de geri dönüştürülmelidir. Şarj edilebilir pillerin üzerindeki pil geri dönüşüm mühürlerine bakın.

Kurşun içeren araba aküleri yalnızca nihayetinde geri dönüştürülecekleri atık işleme merkezlerine götürülmelidir. Akü bileşenlerinin değerinden dolayı, pek çok otomobil perakendecisi ve servis merkezi kullanılmış aküleri geri dönüştürmek üzere satın alacaktır.

Bazı perakendeciler sıklıkla geri dönüştürmek üzere pil ve elektronik cihazları satın alır.

Duracell Pil Garantisi

Sizi ambalajı da geri dönüştürmeye teşvik ediyoruz. Çevre koruma taahhüdümüzün bir parçası olarak, ambalajlarımızda yalnızca toksik olmayan mürekkepler kullanıyoruz ve ambalajımızın karton bölümü %55 geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor. Plastik bölüm, %30 dönüştürülmüş plastikten yapılıyor. Pil “gövdesi” ise, çevresel etkiyi azaltırken gücü de korumak için %40 geri dönüştürülmüş çelikten üretiliyor.

Kaynak: Duracell Türkiye