Genel

Lityum Düğme Pil Güvenliği

Çocuk ve bebeklerin lityum düğme pil yutması ciddi bir konu olduğundan, lityum düğme pillerin çocuklar için arz ettiği olası tehlikeleri öğrenmek önemlidir. Lityum düğme pil yutmak ciddi yaralanmalara veya ölüme neden olabilir, dolayısıyla çocukların kazayla lityum düğme pil yutmasını önlemek için gerekli bazı adımlar atılmalıdır.

Uyarı! Lityum düğme pilleri çocuklardan uzak tutun!

Yutmalarını önlemek için lityum düğme pilleri her zaman çocuklardan uzak tutun. Ancak, yine de yutarlarsa, ilk belirtilerin öksürük, salya ve rahatsızlık gibi diğer çocuk hastalığı belirtilerine benzediğini bilin.

Lityum düğme pil kullanan cihazların hangileri olduğunu bilin

Lityum düğme piller genellikle garaj kapı kumandalarında, tıbbi cihazlarda, saatlerde, uzaktan kumandalarda ve sesli tebrik kartlarında kullanılır. Bu cihazlara kolay erişimi engelleyin ve lityum düğme pillere erişimlerini önlemek için bu cihazlara temas edebilecekleri durumda çocukların mutlaka gözetim altında olmasını sağlayın.

Doğaları gereği meraklı olan çocuklar bazen cihazlardaki ve çekmecelerdeki lityum düğme pilleri bulur. Bu yerlere dikkat edin ve çocuklara karşı korumak için adımlar atın. Cihazlardaki pil bölmelerini bantla veya başka bir araçla kapatabilir ve lityum düğme pilleri her zaman çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayarak kazayla yutmalarını önleyebilirsiniz. Bu ipuçlarının uygulanması çocuğunuzun daha güvende olmasını sağlayacaktır.

Bu güvenlik ipuçlarını uygulayın:

 • Pil bölmelerini bant veya başka bir araçla kapatın
  • Cihazların bant veya başka bir araçla kapatılması, çocukların lityum düğme pillere erişme ihtimalini azaltır.
 • Lityum düğme pilleri çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın
  • Çocuğunuzun erişemeyeceği bir mutfak dolabı, çekmece veya kilitli dolap lityum düğme pilleri saklamak için en iyi yerlerdir. Daha fazla bilgi için: buttonbatterysafety.com

Duracell yardım için ne yapıyor?


 • ÇOCUK GÜVENLİK PAKETİ:

  Lityum düğme pilin etrafındaki çift kabarcıklı paket, çocukların makas olmadan ambalajı açmasını önler.


 • UYARI ETİKETİ:

  Tüm lityum düğme pillerimizde, yutulmaları halinde çocuklar için tehdit oluşturabileceklerini hatırlatan bir uyarı etiketi vardır.


 • OYMA UYARI:

  Etiketteki uyarının görülmemesi durumuna karşı, aynı uyarı lityum düğme pilin üzerine de kazınmıştır.

 

Kaynak: Duracell Türkiye