HAKKIMIZDA

1917 yılında Çemberlitaş’ta fotoğrafçılık faaliyetlerine başlayan, Türkiye’nin en kıdemli fotoğrafçısı ünvanını almış olan Foto Turan geçen 100 yılı aşkın süre içinde müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmuş, ve günümüzde Mimaroba şubesinde hala aynı özen ve titizlikle faaliyetlerine devam etmektedir.

Foto Turan’ın o zamanki sahiplerinden Ayhan Üstündağ, o zamanlar fotoğrafın ne kadar saygın bir iş olduğundan bahsediyor. Mekanın güzelliği, eşyaların özeni kadar, çalışanlarında giyimlerinde son derece titiz olduklarını, kimsenin kravatsız çalışmadığı hatta fotoğrafı çeken kişinin frak giydiğini belirtiyor. Randevuyla çekim yapıldığını, fotoğrafların bir hafta içinde hazır olmasına rağmen, olabilecek aksilikler göz önüne alınarak on gün sonra teslim edildiğini ve birinci ilkelerinin, müşteriyi mutlaka memnun göndermek olduğunu belirtiyor.

Foto Turan’da fotoğraf çektirenler, şöhret basamaklarına ilk adımlarını Foto Turan kameralarının karşısında atanlar arasında Komik Naşid( Adile Naşid’in babası), Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Hazım Körmükçü, Münir Nurettin Selçuk gibi isimler bulunmaktadır.

Ayhan Üstündağ ile kardeşi Turan Üstündağ, 1972’de fotoğrafhaneyi yanlarında rötüş yapan ve çalışmalarını beğendikleri Ahmet Altan’a devrederler. Bir yıl sonra askerden gelen kardeşi Himmet Altan’la birlikte çalışmalar hiç aksamadan devam ettirilir. Devir işlemlerinden sonra fotoğrafların arşiv numaraları sıfırlanarak tekrar baştan başlar. Eski fotoğrafhanenin ismi gibi prensipleri de titizlikle korunarak bu günlere gelinir.

Globica marka fotoğraf makinesiyle işe başlayan ve günümüzde dijital makinelerle çekimlere devam etmekte olan Foto Turan binlerce kişiye hizmet vermekte, 7 kişilik ekibi ile haftanın 7 günü çalışmalarına devam edip Türkiye’nin en başarılı fotoğrafçısı ünvanına yakışır şekilde, kalite, anlayış ve yeniliklerle yeni hedeflere doğru ilerleyerek binlerce kişiye aynı ilgi ve alakayla hizmet vermektedir.